Ősz Nyugat-Szecsuánban
Ahol Tibet kezdődik: kolostorok, lámák, havas hegycsúcsok, őszi színkavalkád.
Úticél:
Szecsuán, a Négy folyó völgye Kína talán legismertebb tartománya, a csípős ételek és szép lányok, valamint a pandák hazája. A tartomány zömmel tibetiek által lakott nyugati része pedig talán a legalkalmasabb hely Kínában arra, hogy megismerkedhessünk a tibeti kultúrával.
A Szecsuán tartomány központjából, Csengduból induló autós fotótúra során egy körülbelül ezerötszáz kilométeres körutat fogunk megtenni a tartomány nyugati felében, hat állomással.
A Siguniang-hegynél az természet szépségeit, közötte 5-6 ezer méteres csúcsokat fogunk fotózni.
Danba környékén érintetlen tibeti falvakat látogatunk meg és megnézzük a titokzatos Himalájai tornyokat.
Több alkalommal fogunk 4500 m felett hágókon átkelni.
A Tagong-szteppén átutazva a Muya Aranypagoda csúcsain és a környező hegyeken megcsillanó utolsó napsugarak játékában fogunk gyönyörködni.
Felmegyünk a világ egyik legérdekesebb és legnagyobb tibeti buddhista központjába, a Larung Garba, hogy megnézzük hogyan élnék a lámák és az apácák.
Fotózási célpontok a túra során:
Larung Gar
Tibeti és kínai buddhista szerzetesek és apácák ezrei a 4500 méteren lévő völgyben Serthar mellett
A Larung Gar Buddhista Akadémia a tibeti buddhizmus egyik legnagyobb és legbefolyásosabb központja. A 4500 m tengerszint feletti magasságban található Larung Gar egyedülálló abból a szempontból, hogy az itt tanulók több mint fele nő, illetve azért is, mert a tibetiek mellett nagy számban érkeznek ide kínai nemzetiségűek is.
Fotós szempontból pedig a környező hegyek, valamint a völgy két oldalán a szerzetesek által maguknak épített, mára majdnem a hegycsúcsokig érő apró faházak ezrei és természetesen a kolostorok, az itt élő közel tízezer vörös ruhás tibeti láma és apáca kínál egyedülálló témát. A Sichuan tartományi székhelytől, Chendutól való hatszáz km-es távolság és a részben még ma is nehezen járható út pedig egyelőre nagy segítségre van abban, hogy a Garze tibeti autonóm területéhez (és Tibet egykori Kham tartományához) tartozó Serthar mellett, a Larung Gar völgyben Jigme Phuntsok nyingma láma 1980-ban alapított, a tibeti buddhizmus mind a négy ágának tanait oktató akadémiáját még nem érték el a szervezett turista csoportok, de még fotósok is csak kis számban fordulnak meg errefelé.
Siguniang
A Távol-Kelet Alpokja, Sichuán királynője. Hatezer méteres csúcsok árnyékában.
A Siguniang Shan – magyarul Négy hajadon-hegy – szépsége miatt Sichuan egyik kihagyhatatlan természeti látványossága. A névadás érdekessége, hogy a lányok egye magasabbra nőttek, hiszen a legidősebb csak 5025, a második 5276, a harmadik 5664, míg a legkisebb – akit Sichuan királynőjének is hívnak – a legnagyobb, eléri a 6250 métert, s ezzel a Qionglai-hegység legmagasabb csúcsa.
A közel negyed Magyarország méretű nemzeti park mintegy ezer növényfaj és számos, közötte szigorúan védett állatfaj otthona, ez utóbbiak közé tartozik az óriáspanda is, így Siguniang is része az Unesco védettséget élvező Sichuani óriáspanda élőhelynek. A Nemzeti Park három völgye látogatható, közülük kettő (Changping és Haizi) csak gyalogosan vagy szamárháton, egyedül a Shuangqiao-völgybe vezet kiépített út, melynek a legfelső pontjáig 28 km-t tesznek meg a nemzeti park buszai.
Himalájai tornyok
Ezer éves státuszszimbólum vagy jelzőtorony? Misztikus épületek Danba és Qiangzhai környékén
A Nyugat-Sichuan és Tibet területén látható, kőből épített, átlagosan 30 m magas tornyok több száz évesek, de van közöttük 50 m feletti és 1700 évvel ezelőttre datált is.
A qiang nemzetiség által lakott falvakban a ma is látható tornyok száma százas nagyságrendű, ennek ellenére senki sem tud biztosat mondani építésük egykori céljáról. Teóriák persze szép számmal születtek, támadások elleni őrtorony, a falvak közötti kommunikációt szolgáló jelzőtorony, irányjelzők, mások szerint vallási jelentőséggel bírtak vagy egyszerűen a családok gazdagságát mutató státuszszimbólumnak épültek. A tibeti és qiang falvakkal teli Danba-völgyben láthatók talán a legnagyobb számban. A Danbától (melynek jelentése Kövek városa) 5 km-re lévő Suopo faluban közel 80, részben romos torony látható és valamint az is, hogy mai tulajdonosaik elsősorban a termények raktározására használják azokat.
A tornyokról legújabbkori felfedezőjük, Frédérique Darragon írt könyvet Secret Towers of the Himalayas címmel és ugyanezzel a címmel volt látható az erről készült dokumentum a Discovery Chanelen.
Katok kolostor
Közel ezer éves Nyingma tibeti buddhista kolostor 4000 méter magasban, egy elzárt völgyben
Tibeti neve ཀཿ་ཐོག་རྡོ་རྗེ་གདན་, 1159-ben alapították, a Nyingma szekta hat “anyakolostorának” egyike, messzi földről járnak ide tanítványok.
Egy meredek, 18 szakaszból álló szerpentin visz föl a kolostorhoz. Elzártsága miatt turisták szinte egyáltalán nem látogatják – ebből kifolyólag különösebb infrastruktúra sem épült ki, nagyon egyszerű szállás áll csak rendelkezésre.
Festői fekvésű, rendkívül látványos völgykaréjban helyezkedik el. A fő kolostor aranykupolája fölötti hegyoldalban a szerzetesek színes kunyhói is jó fotótémát adnak.
Pár éve kezdődött egy óriási komplexum építése, ami a Lhasa-i Potala palota kisebb másának tekinthető, ez valószínűleg 2018-ra készül el teljesen.
Kandze Gompa
A festői Garze fölötti dombról a városra és a völgyre néző tibeti Gelugpa kolostor
Másképpen Ganzi vagy Garze kolostor. Az eredeti épületegyüttest 1642-ben mongolok építették (amikor a Khoshut törzs elfoglalta Qinghai tartományt), ez az 1900-as évek elején háborúban elpusztult.
700 szerzetes él ebben az aránylag kis kolostorban – a környéke, a kilátás, és a kolostorhoz fölvezető utcácskák viszont rendkívül hangulatossá és látványossá teszik.
A szerzetesek barátságosak, és ha szerencsénk van, belefuthatunk valamelyik éppen aktuális vallási ünnepségbe vagy annak előkészületeibe.
Program és útvonal:
1. nap | Chengdu: találkozó a túra résztvevőivel a szállodában. Orientáció, ismerkedés – első közös vacsora. Szállás Chengduban. |
2. nap | Korai reggeli után indulás a Siguniang (Négy hajadon) hegy nemzeti parkhoz. Ebéd, majd délután az időjárástól függően a Haizi vagy a Changping völgyet nézzük meg. Szállás Rilongban. |
3. nap | Egész napos túra a Siguniang-hegy 28 km hosszú Shuangqing-völgyében. Szállás Rilongban. |
4. nap | Korai reggeli után tovább indulunk Danba felé. Útközben megnézünk több Danba környéki tibeti falvat és az ott látható őrtornyokat. Késő délután felmegyünk Zhonglu faluba, ahol egy tibeti család által vezetett vendégházban szállunk meg. |
5. nap | Folytatjuk utunkat Kangding és Tagong (tibetiül Dardo és Lhagang) felé. Útközben többek között a 4298 méter magasságban lévő Zheduoshan-hágónál állunk meg, ahonnan csodálatos kilátás nyílik a környező hegyekre. Délután Tagong kolostor, majd a késő délutáni fények a Muya Aranypagodánál. Szállás Tagongban. |
6. nap | Közel egész napos utazást követően késő délután érünk Sertharba. Az itt elköltött vacsora után felmegyünk a városka közelében lévő Larung Gar buddhista intézethez (a következő két éjszakát itt, 4500 méteres magasságban töltjük). |
7. nap | Az egész napos program során körbejárjuk Larung Gar kolostorait, valamint a szerzetesek és az apácák egymástól elkülönített szállásául szolgáló, a völgy két oldalában sorakozó apró faházakat, az ide látogató tibeti zarándokokat és a helyben lakó élő buddhát. Az itteni két főétkezés során tibeti és kínai vegetáriánus ételeket eszünk. |
8. nap | Korai indulást követően Sertharban állunk meg reggelizni. Innen kb. 6 óra alatt érjünk el a két-háromezer méter magasságban lévő Maerkangot (tibetiül Barkam vagy Aba). A délután bejárjuk a város közelében lévő tibeti falut, Xisout. Szállás a falu talán legszebb családi panziójában. |
9. nap | Korai indulás a két órára fekvő Miyaluoba, ami a legszebb őszi tájként ismert Kínában. Az itt eltöltött délelőtti órák és ebéd után továbbindulunk az innen további két órára lévő Qiangzhaihoz, ahol a késő délutáni fényekben láthatjuk a tibeti qiang építészet jellegzetes kő őrtornyait. Szállás: Taoping Qiangzhai. |
10. nap | Visszautazás Chengduba, érkezés a repülőtérre délután 2 óra körül. |
Megjegyzés: Azok számára, akinél a Larung Gar kolostornál 4500 méteren eltöltött két nap alatt a helyben is beszerezhető gyógyszerek ellenére is kellemetlen tünetekkel járna a magashegyi betegség, megoldható, hogy őket a kolostor helyett az onnan fél óra távolságra lévő, de pár száz méterrel alacsonyabban fekvő Sertharban szállásoljuk el.
A túra útvonala
A programban meghirdetett időpontokat, szálláshelyeket és költségeket a lehető legpontosabban igyekeztünk megadni, azonban nem várt vagy előre nem látható események is befolyásolhatják mindezeket, ezért a túra összes részletének változtatási jogát fenntartjuk.
A túra végleges programja (útvonala) és árai az itt feltüntetettekhez képest kis mértékben változhatnak, ezekről az érdeklődőket időben tájékoztatjuk.