Körút Yunnan tartomány nyugati részén
Nemzetiségek, hófedte csúcsok, lámakolostorok, és egy vallási fesztivál Kína legszínesebb vidékén
Úticél:
Kína egyik legszínesebb, soknemzetiségű tartománya, a dél-kínai Yunnan. A tartomány a Burmával határos trópusi őserdőktől a Tibeti fennsík havas hegycsúcsokkal ékesített határáig rengeteg természeti szépséggel szolgál – a falvakban pedig több tucatnyi nemzetiség hagyományos életét, színes népviseletét nézhetjük meg. Egy körülbelül háromezer kilométeres körutat fogunk megtenni a tartomány nyugati felében, amely még így sem lesz elegendő mindenre. Meglátogatjuk többek között Dali és Lijiang óvárosát, nemzetiségi falvakat, hetipiacokat, ahová a hegyekből lehozzák portékáikat. Érintjük az ősi Tea- és Ló Karavánút maradványait – Shaxiban, az egyik épségben megmaradt állomáshelyen megtekintjük a völgy legnagyobb vallási ünnepét. Északabbra útba ejtjük a Jangce felső folyásánál a Tigrisugrató Szorost, valamint Tibet határvidékét ahol lámakolostorok és tibeti nemzetiségi falvak életébe is bepillantást nyerhetünk.
Fotózási célpontok a túra során:
Dali
Sokszínű kultúra hegyek és vizek között
Gyönyörű fekvésű ősi város a Cangshan hegység és az Erhai tó között (hegységet és a tavat körülvevő 960 km2-es területet Kína 2011-ben terjesztette fel az Unesco világörökségi listára). Az Erhai tó a a tartomány második legnagyobb tava, nevét (Fül-tenger) a víztükör alakjáról kapta.
A Kunmingból Burmába és Tibetbe vezető út elágazásánál fekvő, Dali óvárosa mára sajnos erősen kommercializálódott, de a környékén még találni autentikus falvakat. A környék lakosságának fele a bai nemzetiség tagja.
Shangri-la
Ahol Tibet kezdődik: havas csúcsok, lámakolostorok
Shangrila (eredeti nevén Zhongdian) Yunnan északnyugati nyúlványában helyezkedik el, többnyire már tibeti nemzetiség által lakott területen – történelmileg Tibethez tartozott 1950-ig.
A városka szűk, kanyargós utcáiban egymást váltják a hagyományos tibeti illetve a beköltözött hanok által épített házak, hangulatos teázók-kávézók.
A város maga már meglehetősen kommercializálódott, de a környéke megtartotta eredeti hangulatát és stílusát.
A nagyobb nemzeti ünnepek kivételével a turisták száma is aránylag elviselhető.A város határában lévő Sumtseling kolostor ismét üzemel (a Kulturális Forradalom idején elpusztították, a romok egy része még ma is látható), lámák százai járják a kápolnákat illetve a templomhegy oldalába épült szerzetes-szállásokat.
A környéken sok nomád telepedett meg, óriási zöld legelőkön jak-csordákkal, a háttérben hófedte csúcsokkal hálás fotós-témát szolgáltatva.
Lijiang
Színes népviselet, egzotikus hangszerek, matriarchátus
Lijiang előbb lett népszerű a hátizsakos külföldi turisták körében, de miután Unesco védettséget kapott 1997-ben, óvárosának kacskaringós utcái és a színes népviseletbe öltözött naxi nemzetiséget a kínai turisták is gyorsan felfedezték maguknak. Az itt élő, nomád tibetiektól származó naxi nemzetiség ismert még ezer éves saját írásáról, egyedi zeneművészetéről, de még inkább az egészen a közelmúltig élő, matriarchátus hagyományairól. Olykor még napjainkban is látni a patakban ruhát mosó férfiakat.
Meili Xueshan
Szent hegycsúcsok, Feilai templom, Yubeng Falu
A Meili Xueshan (Meili-hegység) Yunnan és Tibet határán, a Lancang (Mekong) és a Nu (Salween) folyók között, hatezer négyzetkilométeren terül el. A Shangri-Latól ide vezető út, illetve a Meili-hegység az egyik legszebb látnivaló Yunnan tartományban. Deqin a tengerszint felett 3500 méteren található, innen lehet eljutni a közelben lévő Feilai (Iderepült) tempolomhoz és Yubeng faluhoz.
A Meili-hegység a tibeti buddhizmus egyik legszentebb hegye, minden ősszel kb. húszezer tibeti zarándok keresi fel. Húsz állandóan hóval fedett csúcsa közül 13 magasabb 6000 méternél, a legmagasabb a Kawakarpo-csúcs (6740 méter, ez Yunnan tartomány legmagasabb pontja is egyben).
Kawakarpo egyben a háború istenének neve is. A helyiek szerint, ha valaki felmászik a csúcsra, akkor az istenség el fogja hagyni azt. A tibetiek folyamatos tiltakozása ellenére 1987-től kezdve japán, amerikai és kínai hegymászók több alkalommal próbáltak meg feljutni a Kawakarpo vagy azzal szomszédos csúcsokra, minden alkalommal sikertelenül. 1990-91 telén a tizenhét fős hegymászó csoport minden tagját megölte egy éjszakai hólavina, ez volt a történelem egyik legtragikusabb hegymászóbalesete. A hatóságok végül 2001-től betiltották a további csúcsmászó kisérleteket.
A Deqintől tíz km-re nyugatra lévő Feilai templomtól lehet a 13 csúcsot egyszerre megcsodálni, az itteni napfelkelte kihagyhatatlan, de a hegység szinte minden szögből és pillanatban fantasztikus látványt nyújt. A Feilai templomtól lehet eljutni Yubeng faluba is, a közelben több hostel és vendégház is épült a közelmúltban.
Shaxi
Az ősi Tea- és Ló Karavánút nyomain
Shaxi a “fővárosa” annak az öt faluból álló völgynek, ami kb. 1300 évvel ezelőtt már a Szecsuán és India között zajló karavánforgalom egyik fontos állomása volt.
A falvak csodálatos módon megőrizték eredeti építészetüket és hangulatukat, hála a bő egy évtizeddel ezelőtt kezdődött, Svájci kezdeményezésű védelemnek illetve jól megtervezett fejlesztéseknek.
A falu főterén gyönyörűen felújítva megmaradt a templom és a színház, a környező hegyekben pedig ősi templomok, vallásos domborművek idézik a régi időket amikor tea- és lókaravánok pihentek meg a környéken.A falvakban többnyire csak gyalog illetve kerékpárral lehet közlekedni a régi technológiával (vályogtéklákból illetve döngölt agyagból) épült házak, kövezett utcácskák-sikátorok között. A völgyet a Bai és Yi nemzetiség lakja, jellegzetes házaik ugyanúgy néznek ki ma is mint sok száz évvel ezelőtt.
A falu régi piactere minden pénteken megelevenedik, a környékbeli falvak népe ide sereglik eladni portékáját illetve megbeszélni az aktuális pletykákat.
Vállalkozó kedvűek hosszabb túrát is tehetnek a régi karavánutakat fölfedezni a környező hegyekben, akár gyalogosan akár lóháton.
Program és útvonal:
1. nap | Kunming: találkozó a túra résztvevőivel a szállodában. Orientáció, ismerkedés, közös vacsora. |
2. nap | Korai reggeli, majd indulás a szállodából Dali felé. Ebéd, check-in. Dali óvárosának felfedezése, naplemente előtt a Három Pagoda meglátogatása. Szállás Dali óvárosában, hangulatos vendégházban. |
3. nap | Napkelte az Erhai tó partján lévő dai nemzetiségi faluban. Reggeli az óvárosban. Hetipiac az egyik környékbeli nemzetiségi faluban. Gyalogtúra az óvárostól nyugatra fekvő hegyvonulaton. Vacsora az óvárosban. |
4. nap | Korai reggeli, checkout. Indulás észak felé, hetipiac Shapingban. Késő délelőtt továbbindulás Shaxi-ba, check-in, késői ebéd. Shaxi völgyének fölfedezése, opcionálisan kerékpárral. Naplemente Shibaoshanon. Szállás Shaxi faluban, a főtér mellett, hagyományos stílusú panzióban. |
5. nap | Taizihui – Shaxi legnagyobb vallási ünnepe. Napközben igény szerint kirándulások a völgyben, kerékpárral illetve autóval. |
6. nap | Korai reggeli, checkout. Reggeli fények Shibaoshan illetve Baoxing templom környékén. Korai ebéd után autózás Lijiangba. Séta az óvárosban, naplemente a város fölötti templomtól. Vacsora és szállás a Lashihai partján lévő faluban. |
7. nap | Korai reggeli, indulás Shangri-la felé. Délelőtt: Tigrisugrató-szoros, rövid túra a Jangce medréhez, pihenő az egyik vendégháznál a szoros közepénél. Ebéd után tovább Shangri-la felé, útközben megállók a festői úton. Késő délutáni fények a Songzanlin lámakolostornál. Vacsora Zhongdian óvárosában, szállás egy tibeti hotelben. |
8. nap | Shangri-la és környékének felfedezése. |
9. nap | Korai indulás a szállodából. Napkelte a Zhongdian melletti legelőkön. Késői reggeli-ebéd az óvárosban, majd indulás Deqin felé. Megálló a Dongzhulin kolostorban. Késő délután a Feilai templomnál Deqin-ben. Szállás Deqin-ben, helyi vendégházban. |
10. nap | Korai reggeli, checkout. Időjárástól függően: Meili Snow Mountain vagy Yubeng falu környéke. Autózás Zhongdian-be, szállás egy tibeti hotelben. |
11. nap | Indulás Lijiangba. Ebéd a Lashihai-nál, séta vagy lovaglás a környéken. Délután szabad program, opcionálisan templomlátogatás Lijiangtól délre, illetve séta az óvárosban. Szállás Lashihai mellett. |
12. nap | Lijiang környékének felfedezése: falvak, nemzetiségek, templomok, völgyek. |
13. nap | Lijiang környékének felfedezése: falvak, nemzetiségek, templomok, völgyek. |
14. nap | Korai reggeli, kijelentkezés. Indulás Kunming felé, ebéd útközben Dali óvárosában. Érkezés Kunming repülőterére délután 6 óra körül. |
View Nyugat-Yunnan 2013 tavasz in a larger map
A programban meghirdetett időpontokat, szálláshelyeket és költségeket a lehető legpontosabban igyekeztünk megadni, azonban nem várt vagy előre nem látható események is befolyásolhatják mindezeket, ezért a túra összes részletének változtatási jogát fenntartjuk. A túra végleges programja (útvonala) és árai az itt feltüntetettekhez képest kis mértékben változhatnak, ezekről az érdeklődőket időben tájékoztatjuk.